Strona główna >Zabytki Krakowa >Wawel> Srebra z Augsburga
  SREBRA Z AUGSBURGA

  Srebra z Augsburga zajmują dość istotne miejsce w zbiorach skarbca na Wawelu. Owo zainteresowanie nie jest przypadkowe, na stołach polskich królów używane było powszechnie. Dziś, choć skarbiec został rozkradziony, wtórnie kolekcjonowane są te dzieła. Wawel posiada około 80 przedmiotów z tego czasu z Augsburga. Przyjrzyjmy się niektrym y tych dzieł.

 • Israel Thelott - złotnik aktywny w drugiej połowie XVIII wieku. Jego działalność pokrywa się z rządami królów Jana Kazimierza, Michała Korybuta Wiśniowieckiego oraz Jana III Sobieskiego. Z oczywistych powodów wykonane przez niego srebra zdobiły stoły wszystkich władców, skończywszy na Stanisławie Auguście Poniatowskim.
  Jednym z ciekwaszych, wciąż koelkcjonowanych dzieł są kubki przedstawiające wyobrażenia dwunastu miesięcy. Wawel stara się zgromadzić wszystkie dwanaście.

  Pracę i pasje ojca kontynuował Johan Andreas Thelott. On zapewne wykonał centralną tabliczkę z ołtarzyka Jana III Sobieskiego.

 • Heinrich Mannlich działał w podobnym czasie co Israel Thelott. Jemu zawdzięczamy przepiękną rzeźbę - orła trzymającego swą nóżkę na królewskim jabłku. Figura zdobiła najpewniej stół Jana Kazimierza, można się domyślać, że był to cały zestaw przepięknych naczyń. Do naszych czasów zachowały się jedynie trzy części zestawu. Pozostałe dwie prezentowane są na Kremlu. W tym wypadku nie mówimy tu o zagrabieniu polskiego mienia podczas rozbiorów lecz darze, jaki złożył Michał Korybut Wiśniowiecki carowi rosji Aleksiejowi Michaiłowiczowi. Wielu znawców jest zdania, że Heinrich Mannlich wykonał tylko podstawę, natomiast samego orła wykonał Abraham I Drentwett

 • Esais zur Linden - nie pochodził z Augsburga lecz z Norymbergii jednakowoż jego dzieła świetnie wpisują się w ten nurt. Trudno pomylić go z innym artystą. Jego ulubioną formą były srebrne statki ustawiane na stole typowo dla ozdoby. Nie miały one funkcji użytkowych.

 • Christoph Erhart - autor czynny na przełomie wieków XVI i XVII. Wyjątkowym dziełem w zbiorach wawelskich jest figura lwa, będaca jednocześnie zatyczką dla nie znanego bliżej naczynia. Lew mierzy 23 cm wysokości i waży 772 gramy. Około sto lat po wykonaniu w łapy zwierzęcia włożono tarczę z herbem Nicolausa Friedricha Haspela von Palmenburga (1716–1790), burmistrza Schwäbisch Hall. Lew jest jednym z najmłodszych eksponatów na Wawelu, przedmiot zakupiono od prywatnego właściciela w 2021 roku.

 • Hermann Plexen

 • Elias I Drentwett - artysta był aktywny u schyłku panowania Zygmunta III Wazy. W skarbcu znajduje się misa w jego wykonaniu. Misa przedstawia nimfy i bóstwa wodne. Prezentowana na Wawelu misa zakupiona zostaała w 1938 roku od kolekcjonera Janosa Ferenca, księcia Palffy.

 • Hans Jacob I Baur

 • Gregor Zorer

 • Johann Jäger - wśród sreber można dopatrzeć się dwóch mis. Misy przedstawiają sceny z historii króla Dariusza. Misy te pochodzą z pałacu Sapiehów w Krasiczynie.

 • Georg Christoph Wieland


WYCIECZKI SZKOLNE
PIELGRZYMKI
STRONA GŁÓWNA
MUZEA KRAKOWA
TEATRY KRAKOWA
KONCERTY
INNE ATRAKCJE
IMPREZY CYKLICZNE
NIEPEŁNOSPRAWNI
TURYŚCI
INDYWIDUALNI
NOCNE ZWIEDZANIE
Z 'SOWĄ'
PRACOWNICY
ZABYTKI KRAKOWA
MAŁOPOLSKA
KRAKOWIANIE
KULTURA I HISTORIA KRAKOWA

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI
CENNIK
KONTAKT

PRZEWODNICY PO KRAKOWIE
tel. +48 885 616 358
przewodnicykrakowscy@gmail.com
WYCIECZKI PO
KRAKOWIE
WYCIECZKI PO
MAŁOPOLSCE
CENNIK
KONTAKT